بلاگ


صادرات به خارج

تاریخ: 2016/11/30 | بازدید: 601 | شماره پست: 13121

چرا صادرات به کشور های خارجی؟
دلایل متعددی برای انتخاب استراتژی صادرات توسط شرکت ها وجود دارد از جمله:

 • گسترش منابع درآمدی
 • متنوع نمودن بازار های خود و کاهش ریسک به وجود آمدن رکود در بازار داخلی
 • بالا بردن مزیت های  رقابتی خود
 • دستیابی به ظرفیت های بالاتر اقتصادی 
 • فراهم کردن زمینه های مناسب برای طی کردن برنامه های رشد و توسعه مستمر.

 

شیوه های فروش کالاها در بازار صادراتی
بسیاری از کسب و کارها می توانند فرصت های شگفت انگیزی را در ورود به بازارهای بین المللی کسب نمایند اما اکثریت آنها با چالش هایی مواجه هستند که باید به آنها غلبه کنند تا موفق شوند.
اگر شما تاکنون در بازارهای محلی و در زنجیره تامین خاص آن فعالیت داشته اید  فاقد اطلاعات و دانش لازم برای فعالیت در یک محیط متفاوت کسب و کار هستید. برای فعالیت در بازارهای صادراتی شما نیاز به کسب اطلاعات و دانستن آداب و رسوم محلی و ارتباطات تجاری و برند سازی و همچنین غلبه بر موانع زبانی و تعرفه های بین المللی و سایر مشکلات خواهید داشت.

 

گذر از یک بازار محلی به یک بازار جهانی ، چگونه کسب و کار خود را به یک سطح بالاتر ارتقا دهیم؟
برای توسعه دادن کسب و کار خود به ورائ مرزهای کشور لازم است که توانایی پذیرش ریسک را داشته باشیم و کمی خطر نماییم که نتیجه آن میتواند  منافع خوبی را ایجاد نماید. اقدام به فعالیت و فروش در عرصه بین المللی می تواند فرصت های مناسب و مطمئنی برای ما داشته باشد حتی اگر در کوتاه مدت منجر به فروش قابل توجهی نشود. دستیابی  به بازارهای جدید میتواند بنگاه شما را تثبیت ، روزآمد و شاداب نماید و به شما برای نوآوری و توسعه کمک نماید و برای شما در زمان رکود بازار داخلی نوعی امنیت اقتصادی ایجاد نماید و بهره وری شما را افزایش دهد . در اینجا برخی راهنمایی های مفید برای دسترسی به یک برند جهانی را ارائه می نماییم.  

 

تحقیق در باره امکانات بالقوه بازارها
وقتی شما می خواهید محصول یا خدمتی را در خارج از کشور بفروشید ،باید توجه داشته باشید که در یک کشور خارجی چگونه فعالیت نمایید زمانیکه کشور هدف خود را انتخاب نمودید لازم است بدانید تقاضا برای محصول شما چگونه است و رقبای شما کیستند و بازار آن کشور چگونه است؟ آیا گرایش هایی وجود دارد که به کسب منافع شما کمک کند؟ و عمیق تر از آن باید از رسوم ، فرهنگ و ارزش های آنها آگاه شوید. همچنین برای اجتناب از مشکلات اجتماعی باید نحوه مناسب عرضه محصول خود را بدانید.

 

شبکه ای شدن

وقتی که شما روی یک بازار بالقوه خارجی متمرکز می شوید زمانی را برای بازدید از نمایشگاه  صرف می کنید در این نمایشگاه ها شما امکان دیدار با مشتریان ،توزیع کتتدگان و شرکت ها  را دارید روشی معمول این است که حاضرین در نمایشگاه را که مهم هستند پیدا کنید و خودتان را به آنها معرفی کنید. ارزش شبکه سازی را دست کم نگیرد این کار می تواند به شناخت شما از بازار و اصلاح استراتژی فروش  شما کمک کند.

 

تهیه مقدمات منابع مالی مورد نیاز
برای توسعه موفقیت آمیز کسب و کار خود در خارج از کشور ، شما باید اطمینان حاصل کنید که منابع مالی کافی را در اختیار دارید اگر می خواهید این منابع را از موسسات مالی تامین کنید نیاز دارید که یک طرح کسب و کار ارئه کنید در این رابطه شما باید کلیه هزینه های محتمل را مانند حمل و نقل ،نیروی انسانی و... را در نظر داشته باشید.

 

با مقیاس کوچک شروع کنید
این تصمیم که بخواهیم در چند منطقه با یک شیوه و همزمان وارد بازار شویم تصمیم عجولانه و استراتژی بازاریابی اشتباهی است. اقدام صحیح و عقلانی این است که با یک یا دو بازار فعالیت خود را آغاز نمائیم، سپس آهسته و با گام های مطمئن بازار خود را توسعه دهیم. نمایشگاه های تجاری نقطه شروع خوبی است; حضور در رسانه های اجتماعی و ایجاد یک سایت و بازار الکترونیک و در نتیجه شناساندن خود به خریداران خارجی میتواند مفید باشد. 

 

اطمینان در برابر عدم پرداخت
یکی از خطرات مبادلات بازرگانی با کشور های خارجی خطر عدم پرداخت است. پدید آمدن این معضل با توجه به فاصله مکانی می تواند هزینه های زیادی داشته باشد. به همین دلیل مهم است که اعتبار مشتریان بالقوه خود را قبل از همکاری با آنها ارزیابی کنیم. شما همچنین می توانید برای مقابله با این خطر از ابزارهایی مانند اسناد اعتباری یا پوشش بیمه ای اعتبار استفاده نمائید.

 

کلام آخر

 • در پایان این بخش اضافه میشود که شرکت‌ها و بنگاه‌هایی که در اندیشه گسترش بازارهای بین‌المللی برای تولیدات خود هستند باید ابتدا در مورد داشتن شرایط مناسب سازمانی و کیفی و کمی سرویس ویا تولیدات خود و مزیت های رقابتی آنها به قطعیت برسند.
 • بازاریابی صادرات  مترادف با اجرای دقیق فرآیند  استراتژی بازاریابی با هدف کسب موفقیت در بازارهای مورد نظر است. 
 • چگونگی تعیین استراتژی صادراتی در بازار هدف ، پس از ارزیابی دقیق آمادگی ورود به صادرات شامل مراحل زیر است. 
 • اجرای دقیق این مراحل برای موفقیت ضروری می باشد.
 • شناسایی بازار هدف
 • تدوین استراتژی‌های بازاریابی صادرات بر اساس ارزیابی نقاط قوت و تهدید ها و رقبا 
 • آماده‌سازی ابزارهای ارتباطات بازاریابی
 • ترویج
 • فروش و ورود
 • تشخیص و تعیین و تعریف  و اجرای دقیق مراحل بالا برای موفقیت کاملا ضروری و اجتناب ناپذیر است 
صادرات,بازرگانی,صادرات به خارج