گیاهان دارویی


ارزش دارویی، تقاضای بازار و سطح فرآوری از مهمترین شاخص‏های سنجش اقتصادی یک گیاه است. بر اساس گزارش سازمان خواربار جهانی، ارزش تجارت جهانی گیاهان دارویی که هم اکنون حدود صد میلیارد دلار در سال است در سال ٢٠٥٠ میلادی به رقم پنج تریلیون دلار خواهد رسید. کشور ایران با داشتن شرایط اقلیمی و تنوع گیاهی به مراتب بهتر از اروپا، هم اکنون تنها ٦٠ تا ٩٠ میلیون دلاراز تجارت جهانی گیاهان دارویی را به خود اختصاص داده است و هم‌اكنون بيش از 90 درصد گونه‌هاي گياهي جهان در ايران شناسايي شده و همين امر كشورمان را در زمره مستعدترين كشورهاي جهان براي توليد گياهان دارويي قرار داده است  در حال حاضر  بخش عمده ی صادرات این گیاهان مربوط به صادرات زعفران است.

علاوه بر زعفران، مهمترین گیاهان دارویی صادراتی ایران در سال‏های اخیرزیره سبز، آویشن، بادرنجبویه، انیسون، بابونه، اسفرزه، بومادران، گل ختمی، زوفا، مریم گلی، کتیرا، آنغوزه، شیرین بیان، تلخ بیان، مورد، برگ کنار، سقز، علف گاوزبان، آنغوزه و گل ساعتی، باریجه، زدو، موسیر، مستکی، وشا، انچوچک، گز علفی، شکر تیغال، برگ کنار، حنا و انزروت بوده که به کشور‏های آلمان، آمریکا، انگلستان، فرانسه، مجارستان، پاکستان، هند، چین، ترکیه، بحرین، کویت، قطر، کانادا، سوئیس، سوئد، لبنان، ایتالیا و امارات صادر شده است. علاوه بر آن، سالانه حدود ٢٢ میلیون دلار محصولات فرعی جنگلی و مرتعی به بازار‏های جهانی از جمله آلمان، فرانسه و امارات متحده عربی صادر می شود.  

گرايش جهانيان  به استفاده از داروهايي با منشا گياهي به دليل نداشتن عوارض جانبي و سوء زیاد است تاكيد سازمان بهداشت جهاني در جايگزيني تدريجي مواد طبيعي به جاي مواد شيميايي موجب شده تا كشورهاي مختلف جهان نسبت به سرمايه‌گذاري، برنامه‌ريزي كشت و توليد انبوه گياهان دارويي در سطوح صنعتي و استفاده از آن در صنايع دارويي، بهداشتي و غذايي اقدام كنند. ایران ظرفیت بسیار ویژه ای در این زمینه دارد و میتواند سهم قابل توجهی از بازار چندین میلیارد دلاری این بازار را به خود اختصاص دهد .شرکت سپهر مشکات کاسپین   آمادگی دارد تا در کنار تولید کنندگان گیاهان دارویی و محصولات دارویی گیاهی در جهت ایجاد یک گروه تخصصی و صادراتی با بالا بردن استاندارد های کیفی و کمی تولید و عرضه ، استفاده از این فرصت فوق العاده را فراهم نماید.

 

Herbal_Medicine_smciran.com


جهت مشاهده پست های بلاگ در رابطه با گیاهان دارویی اینجا کلیک کنید.