مواد معدنی


خلاصه

اقتصاد ایران یک اقتصاد ترکیبی  متشکل از صادرات و واردات محصولات نفتی و غیر نفتی می باشد. ایران دارای بازاری بزرگ با پتانسیل هرگونه صادرات و واردات است و مواد معدنی حدود 30% صادرات ایران را بخود اختصاص داده داست و توسعه صادرات مواد معدنی به‌عنوان یکی از راهکارهای شاخص برای رسیدن به ارزش‌افزوده و همچنین راز ادامه حیات معادن ایران به ‌شمار می‌آید. 
كشورمان با داشتن حدود 1 درصد از كل جمعیت جهان، دارنده 7 درصد از ذخایر معدنی جهان بوده و دوازدهمین كشور دارای ذخایر غنی مواد معدنی در جهان (60 میلیارد تن) به شمار می‌آید. سالیانه 150 تا 170 میلیون تن از معادن كشورمان استخراج می‌شود كه در مقایسه با استاندارد جهانی یعنی استخراج سالیانه 550 میلیون تن، فاصله بسیار دارد. این آمار بیانگر ظرفیت بالای ایران برای توسعه صادرات مواد معدنی می باشد. که با استفاده از شیوه های تخصصی و حرفه ای صادرات قابل دسترس است . تیم متخصص دپارتمان معدن SMC  با بررسی  کشورهای هدف بازار صادرات محصولات معدنی کشور و با دارا بودن گستره وسیعی از اطلاعات در خصوص معادن ایران از جمله معادن زغال‌سنگ، آنتیموان ، تیتان، مولیبدن، سنگ‌آهن(مگنتیت، هماتیت)، فلزات و سنگ‌های گرانبها شامل طلا، نقره و فیروزه، سنگ مرمر، تراورتن، گرانیت، مس و روی ، سنگ منگنز سنگهای نما و ساختمانی خاک صنعتی، آهک صنعتی، دولومیت، آرژیلیت، بوکسیت و غیره  آمادگی مدیریت صادرات واحد های ومعدنی فعال را دارد. 
صادرات مواد معدنی متاثر از عوامل اصلی: قیمت بازار جهانی، هزینه‌های تولید و هزینه حمل مواد معدنی و نرخ ارز می باشد. بنابراین امکان دارد ماده معدنی قیمت و هزینه تولید مناسبی داشته باشد اما هزینه حمل بالا آنرا فاقد توجیه اقتصادی کند. دپارتمان  معدن SMC متشکل از مدیران متخصص معدن و بازار بین المللی با ارزیابی تخصصی کلیه مراحل تولید و بازاریابی و صادرات در جهت كمك به افزايش توان صادر كنندگان مواد معدني در كشور با داشتن اطلاعاتي از خريداران مواد معدني در كشورهاي مختلف در کنار معدن داران می باشد.

 

ایران؛ دروازه معادن در غرب آسیا

کشور ایران در جنوب باختری قاره آسیا، به مانند پلی میان سه قاره آسیا، اروپا و آفریقا واقع شده است که در طول چندین هزاره در اکتشافات مواد معدنی و فنون معدن کاری و بکارگیری مواد معدنی پیشتاز بوده است. هوش و نبوغ و دانش مردمان ایران باستان از یک سو و پتانسیل بالای ذخایر معدنی و تنوع آنها، نبود پوشش گیاهی متراکم از سوی دیگر، همچنین تاریخ طولانی در این پهنه سبب شده اند که فعالیت های معدنی و چگونگی به کار گیری مواد معدنی در تمام دوره های تاریخی ایران باستان از چنان رونقی برخوردار باشد که هنوز مکتشفین، معدنکاری و صنعتگران معدنی از دانش معدنکاری آنها در شگفت هستند. تا کنون صدها مورد معادن باستان مانند طلا، مس، آهن، سرب و روی، نقره و.. در ایران شناخته شده که در طول صدها سال مورد بهره برداری قرار داشته اند. ایران در منطقه‌ای واقع شده است که کشورهای اطراف آن مانند ترکیه و عربستان و کشورهای حوزه خلیج فارس باتوجه به رشد و توسعه اقتصادی به منابع معدنی نیاز دارند و این در حالی است که این کشورها از نظر ذخایر معدنی بسیار فقیر هستند؛حتی این کشورها در صنایعی مانند فولاد سرمایه‌گذاری هم کرده‌اند اما مواد اولیه آنها وارداتی است و ایران می‌تواند منبع خوبی برای تأمین نیازهای این کشورها که به سرعت در حال افزایش است محسوب شود. ایران با ۱۸ درصد منابع گاز و ۹ درصد منابع نفت در بین کشورهای معدنی دنیا موقعیت منحصربه ‌فردی برای تأمین انرژی فعالیت‌های معدنی به‌خصوص در فرآوری و فلزات دارد و قیمت انرژی در ایران باتوجه به منابع عمده بعضاً تا۵۰ درصد قیمت جهانی است و این موقعیت، شرایطی را فراهم می‌کند که شرکت‌های بزرگ کل عملیات مرتبط با معدن را از استخراج، فراوری محصولات معدنی را در ایران با قیمت تمام شده مناسب انجام دهند و به بازارهای نزدیک منطقه صادر کنند.
از لحاظ زمین شناسی، ایران به دلیل قرار گرفتن در محل برخورد دو قاره اوراسیا و گندوانا و واقع شدن آن بر روی کمربند کوهزایی آلپ – هیمالیا، یکی از کشورهای معدنی جهان می باشد به طوریکه تا کنون بیش از 5500 کانسار و نشانه معدنی در ایران شناخته شده و ذخایر قطعی و احتمالی معادن فلزی و غیر فلزی این کشور بیش از حدود 60 میلیارد تن اعلام شده است. داده های زمین شناختی ایران نشانگر آن است که فرایندهای درونی و بیرونی زمین، در زمان و مکان، پیامدهای متفاوت داشته اند و به همین رو، تحولات زمین شناسی، شرایط رسوبی و زیستی ایران در دوره های گوناگون زمین شناختی، پیچیدگی خاص دارد. این پیچیدگی های زمین شناسی باعث تقسیم زون های رسوبی – زمین ساختی، با تنوع حدود ۶۸ نوع ماده معدنی (غیرنفتی) شده است که با ۳۷ بیلیون تن ذخایر کشف شده و 60 بیلیون تن ذخایر بالقوه یکی از کشورهای غنی از لحاظ دارایی‌های معدنی به حساب می‌آید که در میان ۱۵ قدرت معدنی جهان جای دارد. کشور ایران از نظر حجم ذخایر قطعی و بالقوه، وجود زیربناهای مناسب، وجود بازار مناسب مصرف در داخل کشور و کشورهای منطقه، قیمت مناسب انرژی، دسترسی به آب‌های آزاد و همچنین نیروی انسانی متخصص و تحصیلکرده بخش معدن یکی از کشورهای بسیار شاخص جهت سرمایه‌گذاری شرکت‌های بزرگ معدنی شناخته می‌شود و در یک جمله ایران در آینده بهشت سرمایه‌گذاری معدنی شناخته خواهد شد.

نقشه پراکندگی مواد معدنی ایران

گرد آورنده: دکتر آقا نباتی

www.smciran.com | Export Minerals

خدمات ما

دپارتمان معدن  SMC یکی از پیشرو ترین شرکت های معدنی در بخش خصوصی و فعال در حوزه های صادرات و خدمات مشاوره ای و سرمایه گذاری معدنی می باشد. واحد تحقیق و توسعه دپارتمان معدن  SMC به عنوان یک واحد معدنی در بخش خصوصی معدنی کشور، با تکیه بر مطالعات گسترده و کاربردی در حوزه های مختلف معدن کاری، اقتصاد معدنی به عنوان یک نهاد صادراتی معتبر در حوزه معدن ایران معرفی می شود. اصلی ترین فعالیت شرکتSMC در بخش معدن، مدیریت صادرات واحدهای معدنی و مشاوره  بین المللی در ارائه خدمات فنی و  بازرگانی در بخش صادرات مواد معدنی می باشد. این شرکت با بکارگیری نیروهای متخصص در زمینه بازاریابی و فروش مواد معدنی، با استفاده از استانداردهای داخلی و بین المللی به منظور انجام کلیه امور بازرگانی و تولیدی اعم از صادرات و واردات در خدمت تجار می باشد. 

 

خدمات  بازرگانی و مشاوره صادرات در بخش دپارتمان معدن SMC:

  • مدیریت و برنامه ریزی استراتژیک شرکتهای معدنی : تحلیل محیط داخل ( قوتها و ضعفها ) ، تحلیل محیط خارج ( فرصتها و تهدیدات ) 
  • طرح ریزی مدل صادرات  در بخش معدن 
  • طراحی ساختار کلی کسب و کار در معدن شامل تشریح ساختار سرمایه گذاری
  •  ارزیابی ریسک های سرمایه گذاری در صنایع معدنی
  • طرح امکان سنجی فنی - اقتصادی صادرات در زمینه های معدنی 
  • انجام كلیه خدمات بازرگانی در زمینه های توزیع ، ترخیص، امور گمركی و انبارداری . 
  • مدیریت و برنامه ریزی استراتژیک شرکتهای معدنی : تحلیل محیط داخل  (قوتها و ضعفها) ، تحلیل محیط خارج  (فرصتها و تهدیدات) 

 


جهت مشاهده پست های بلاگ در رابطه با مواد معدنی اینجا کلیک کنید.